КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

Сьогодні, 6 березня, відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою – однією з найпоширеніших та небезпечних хвороб очей. Ця хвороба є однією з провідних причин сліпоти у всьому світі.

Темпи поширення глаукоми насторожують. Кількість людей, у яких виявляють цей недуг в Україні, щорічно збільшується на 25 тисяч.

Єдиною причиною глаукоми є підвищений внутрішньоочний тиск. В людському оці постійно циркулює спеціальна рідина, і в ряді випадків, вона не може вільно виходити. Коли рідини накопичується занадто багато, вона тисне на камеру ока і на зоровий нерв. Це призводить до поступової його атрофії. Якщо зоровий нерв зовсім пошкоджений, він не передає сигнали до мозку, і людина перестає бачити. 

Глаукома буває закритокутовою та відкритокутовою в залежності від анатомічної будови кута передньої камери ока.

Початок хвороби підступний і протікає безсимптомно. На перших стадіях глаукома непомітна. Сліпота настає поступово, безболісно (в більшій частині випадків). Як правило, людина помічає виражені симптоми, коли вже втрачено певну область в полях зору.

Найперші ознаки хвороби:

  • періодичні болі в області очей, особливо після зорового навантаження;
  • головний біль ввечері.

Тому, в якості профілактики глаукоми, кожна людина після 40 років повинна регулярно вимірювати свій внутрішньоочний тиск. 

Нормальним тиском вважається рівень 16-26 мм рт.ст. 

У разі, якщо Ваші найближчі родичі страждали від глаукоми, потрібно бути більш уважним!

Лікувати глаукому можливо, але треба діагностувати її заздалегідь, поки не завдано великої шкоди зоровому нерву, бо відновити його функцію практично неможливо.

Залежно від виду глаукоми, стадії її розвитку, наявності інших супутніх

захворювань проводять медикаментозне,

лазерне або хірургічне лікування.

Хірургічне лікування є альтернативою медикаментозної терапії в початковій стадії і єдино можливим способом збереження зору і стабілізації хвороби в розвиненій і задавненій стадіях.

Двічі на рік необхідно проходити курси лікування, спрямованого на поліпшення

кровопостачання зорового нерву, його

захист.

Рекомендації, що дозволять зберегти зір протягом тривалого часу, для людей, які живуть з глаукомою аба мають фактори ризику її розвитку:

  1. Обовʼязково точно дотримуйтеся графіка прийому призначених лікарем крапель проти глаукоми і не пропускати жодного дня.
  2. Дотримуйтеся особливого режиму праці та відпочинку: – корисна рухливість, гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі; – сон має тривати не менше восьми годин, спати рекомендується на високих подушках, оскільки низьке положення голови сприяє застою крові та рідини в оці. Не можна спати обличчям униз; – робота на близькій відстані (читання, рукоділля, приготування їжі) повинна виконуватися при достатньому освітленні; – при роботі за монітором, обовʼязково треба робити регулярні перерви не менше 15 хвилин приблизно через кожні півгодини. У вечірній час, при штучному освітленні, за компʼютер краще не сідати;
  3. ❕Працюйте стільки, скільки дозволяє Ваш вік і загальний стан здоровʼя, не напружуйтеся.
  4. Уникайте фізичних нервових перевантажень. Гранична вага, яку допустимо піднімати – 10 кг.
  5. Дивіться телевізор можна при хорошому освітленні (не в темряві ❕) і в правильній позі, щоб голова не була ні нахилена, ні закинута.
  6. Не рекомендуються гарячі ванни, сауни…
  7. Корисно контролювати рівень стресу.
  8. Обмежте споживання міцного чаю, кави, спиртних напоїв.
  9. Виключити із раціону гострі, пряні, копчені, солоні продукти, які можуть викликати спрагу та призводити до порушення водного режиму.
  10. Протипоказано куріння.
  11. Регулярно відвідуйте лікаря. Навіть при стабілізації внутрішньоочного тиску, контрольне обстеження рекомендується кожні 3 місяці.
  12. Двічі на рік проходьте курси лікування, спрямовані на поліпшення кровопостачання зорового нерву та його захист.

Не будьте байдужими до свого здоров’я!

Пам’ятайте про свій зір не лише 6 березня! 

Дбайте про нього, та регулярно проходьте медичні огляди із вимірюванням внутрішньоочного тиску та перевіркою очного дна.