КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини

З нагоди Всесвітнього дня здоров’я ротової порожнини, наші педіатри хочуть наголосити на важливості догляду за ротовою порожниною в дитячому віці.

Ротова порожнина – це перша лінія захисту організму від багатьох хвороб. Погане дихання, карієс та інші захворювання ротової порожнини можуть вплинути на загальний стан здоров’я дитини. Тому важливо вчити дітей правильному догляду за зубами та яснами з самого молодшого віку.

Якщо Ви просто «танете» від чудової посмішки свого малюка, тоді Вам точно важливо знати, як зберегти його молочні зубки здоровими.

Багато хто вважає, що молочні зуби не потребують особливого догляду – адже вони тимчасові, і скоро на їхньому місці виростуть корінні. Але це не так! Ці чарівні білосніжні перлинки важливі для мовлення та жування, а ще вони “тримають місце” для постійних зубів.                 

Давайте разом розглянемо основні рекомендації від Американської Академії Педіатрії:

  1. Починайте догляд за ротовою порожниною ще до прорізування зубів, у віці 6 місяців. Після їжі, щонайменше раз на день, протирайте ротик м’якою серветкою з тканини, змоченою у теплій воді.
  2. Запобігайте появі раннього дитячого карієсу. Перші ознаки карієсу у дітей – яскраво-білі крейдяні плямки, які потім набувають жовтуватого або коричневого кольору. Побачили такі? – Терміново до стоматолога!
  3. Якщо ви даєте дитині на ніч або на денний сон пляшечку з молоком або будь-яким підсолодженим напоєм, це майже гарантує розвиток карієу. Навіть протягом дня не варто надовго давати дитині пляшечку. Якщо ви бачите, що малюк вже не хоче пити, але смокче соску задля комфорту та заспокоєння, заберіть її.
  4. Після появи першого зубчика час починати справжнє чищення за допомогою силіконової насадки на палець.
  5. Після року можна чистити зуби спеціальною щіткою для малюків, з маленькою голівкою та великою ручкою.
  6. Починайте чистити зуби з пастою з 2 років. Порція зубної пасти на одне чищення – розміром з рисове зернятко. Коли ви будете впевнені, що дитина не ковтає пасту, можна збільшити порцію до розміру горохового зерна. Заковтування великої кількості зубної пасти з фтором зумовлює появу плям на зубній емалі.
  7. У 1 рік малюку вже час познайомитись зі своїм стоматологом.
  8. Чистити зубки потрібно щонайменше один, а краще двічі на день, під наглядом дорослого. Чищення перед сном – обов’язкове!
  9. Під час чищення важливо очистити усі доступні поверхні зубів. Якщо зуби щільно прилягають один до одного, з 2-2,5 років можна використовувати флос. Очищення міжзубних проміжків флосом може бути травматичним, тому аж до 6 років батьки роблять це самостійно, а надалі – під контролем батьків.

Спочатку дитині може не подобатись чищення зубів. Але пам’ятайте, що саме зараз Ви, батьки, закладаєте фундамент здоров’я малюка. То ж не шкодуйте зусиль на формування корисних звичок.

І на завершення декілька цікавих фактів:

  • Ротова порожнина — одна з надзвичайно забруднених частин тіла. Є більше 700 видів бактерій, які живуть в ротовій порожнині людини. Але не всі з них шкідливі, більшість – допомагають здоров’ю зубів і ясен, а інші можуть призвести до карієсу та інших захворювань.
  • Кисла їжа та напої можуть пошкодити емаль зубів та призвести до карієсу. Отже, важливо обмежувати споживання кислих продуктів та вживати їх у розумних межах.
  • Зубна емаль – найтвердіша речовина в людському тілі.
  • Протягом життя людина, в середньому, виробляє 25 тис. літрів слини – цього достатньо, аби заповнити 2 басейни!
  • При огляді ротової порожнини можна виявити деякі захворювань, такі як цукровий діабет, рак та ВІЛ-інфекція.
  • Назву «молочні зуби» придумав Гіппократ, який був переконаний, що найперші зуби дитини формуються з молока.
  • Людський язик – це єдиний м’яз, котрий не прикріплен по обидва боки і вважається самою гнучкою і рухливою частиною тіла, причому кожен язик унікальний, як відбитки пальців – однакових не існує.
  • На язику розташовані так звані смакові сосочки, в кожному з яких знаходиться близько 100 клітин-рецепторів. Вони живуть в середньому до 10 днів, після чого замінюються новими. Тому протягом життя людина може відчувати смак однієї і тієї ж їжі по-різному. Більш того, смакові рецептори розташовані не тільки на язику. Близько 10% таких рецепторів розташовуються на внутрішній стороні щік і піднебінні.
  • Люди, які чистять зуби три рази на день, рідше страждають від надмірної ваги. До такого висновку прийшли японські вчені. Як повідомляється, вони вивчили спосіб життя 14 тис. людей.
  • Карієс шкодить здоров’ю всього організму. Вчені стверджують, що запальні процеси в зубах через нервові канали і кров можуть вражати зір, слух і навіть серце.
  • Жінки на 20% краще за чоловіків розрізняють солодкий смак, вони також на 10% є більш чутливими до кислої їжі. Цей факт пояснюється фізіологією організму. У жінок більше смакових рецепторів, можливо саме тому основна частина жіночого населення Землі любить цукерки, тістечка та інші солодощі.